Fretka

Co a kdo je fretka ?

 www.fretka.ic.cz

 


Úvodní stránka
Fotografie freťek
Inzerce a nabídka fretek
Co je fretka
Poradna pro fretky
Zajímavé weby
 
  Já jsem fretka ...

... je
šelma kunovitá, vezpod jednobarevně černohnědá, nahoře a po stranách světlejší, se žlutavou podsadou, s čenichem černým, mezi okem a uchem se srstí bělavou, délky 40,5 cm, ocasu 16-17 cm. Rozšířen jest [Tchoř] po větší části Evropy, na sever až po již. Švédsko, nevyskytuje se však v zemích kol Středozemního moře. Jest čilý v noci, za dne přespává v kamení, mezi dřívím, v norách králíků neb lišek, v neobydlených stavbách, a zřídka vylézá na stromy.

S večerem opouští skrýše, aby lovil králíky, zajíčky, křepelky, hady, žáby; navštěvuje též kurníky a holubníky. Byv překvapen vypouští k obraně aneb spíše z leknutí, mimovolným povolením svalů svěracích, nelibě páchnoucí výměšek ze žlaz řitních, kunám zvláštních, ze všech kun nejúčinnější. Kde dobře jsou kurníky opatřeny, [Tchoř] stává se poněkud užitečným niče myši a krysy.

K neuvěření tuhý jest život jeho. Dvěma lidem je s klacky dosti dlouho co dělati, aby [Tchoř]-e utloukli; k poranění zdá se býti necitelným. Zmije mu neuškodí uštknutím; [Tchoř] sežere ji klidně s hlavou i jedovatými zuby. Kožek [Tchoř]-e hojně se užívá a přichází jich ročně as 600.000 v Evropě do obchodu. V Čechách asi 6000 kožek ročně se zužitkuje.

V opuštěných norách králíků neb v roští bejlím zarostlém upraví si hnízdo, kdež v dubnu nebo květnu, zřídka až počátkem července, vyvede 3-8, obyčejně 4-6 mladých, kteří záhy uloveni byvše snadno se vycvičí v chytání králíků. K témuž účelu hodí se ještě lépe fretka (P. furo), pouhá odrůda, albino nebo bělák [Tchoř]-e, jen něžnější a slabší, jenž dostal se k nám s králíkem ze Španěl, a jehož se užívá k vyhánění králíků z doupat do pytlových sítí. Když fretka zde králíka uchopila, opojí se ráda krví a uloží se pak v noře ke spánku, tak že lovec může dlouho čekati, než opět venku se objeví. Proto dříve, způsobem dosti krutým, fretce tlamu zašívali; nyní opatřuji ji malým náhubkem. Bše.
 

Ottova encyklopedie obecných vědomostí® obsahuje Ottův slovník naučný (1888-1909) a Ottův slovník naučný nové doby (1930-1943). Copyright © 1996 - 2008 Seznam.cz, a.s.
 
 


 

 © Lukáš SIMON. All rights reserved.
Fretka - www.fretka.ic.cz  - doporučené rozlišení 1280x1024 - BEZ SOUHLASU JE ŠÍŘENÍ OBSAHU TĚCHTO STRÁNEK ZAKÁZÁNO !

Spolupracují s námi tyto weby
Chorvatsko Jak milovat Vánoční dárky SuperStar Řecko Amatérské fotoKidWeb
 ║ Nepoměřice fotbal
 
      Recenze hotelůRecenze autobazarůRychlý prachyVýdělek na internetuPeugeot 207Dovolená v Egyptě
 
Schránky na poštu nejlevnější Aranžování Bohemia Ander Britská modrá kočka Kateřina Rolová  ║ Český výrobek